NAGROBKI

Montaż nagrobków

Prawidłowy montaż nagrobka wymaga dużego doświadczenia, oraz dobrze przygotowanego podłoża, które powinno być zagęszczone lub utwardzone. Nagrobki zazwyczaj montuje się na specjalnych żelbetonowych podkładach, które mają zapobiec późniejszym osiadaniu pomnika. Następny element to żelbetonowa rama, na której montowane są pierwsze elementy nagrobka, następnie płyta nagrobna, tablica, oraz elementy ozdobne. Wszystkie części łączone są za pomocą specjalistycznych zapraw, klejów i sylikonów. Żeby nadać elementom stojącym stabilność (np. tablicy), dodatkowo nawierca się otwory, w których umieszcza się stalowy trzpień łączący te elementy.

Impregnacja nagrobków

Kamień jako produkt naturalny ma strukturę mniej lub bardziej porowatą, co za tym idzie jest mniej lub bardziej nasiąkliwy, dlatego nie jest odporny na różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, które to czynniki mogą mieć wpływ na jego kolor (przebarwienia, plamy).
Impregnacja ma na celu zatkanie porów kamienia i w konsekwencji zapobiega wchłanianiu się wszelkich substancji (np. steryny). Prawidłowe zaimpregnowanie kamienia odpowiednim preparatem tworzy warstwę zabezpieczającą. Impregnacja nie jest czynnością jednorazowa i należy ją powtarzać regularnie przynajmniej raz w roku.

Jak to zrobić?

  • Impregnowana powierzchnia powinna być czysta i sucha,

  • Używając środka do impregnacji po raz pierwszy należy zrobić próbę na małej powierzchni najlepiej w mało widocznym miejscu

  • Nakładać impregnat do momentu nie wsiąkania w materiał

  • Nadmiar preparatu wytrzeć czystą ścierką

  • Do czyszczenia powierzchni granitowych/marmurowych wystarczy woda z dodatkiem płynu do naczyń. Od czasu do czasu powierzchnię można przetrzeć zwykły octem.
    PAMIĘTAJ, aby do czyszczenia nie używać środków aktywnie chemicznych, tłustych oraz nie pastuj granitu, używaj preparatów wyłącznie do tego przeznaczonych.